A konferncia programja:
Dávid Gur, az ellenállási mozgalom tagja
Rendkívül fiatalon vált a budapesti cionista ellenállás egyik központi alakjává. Ő felelt a hamis dokumentumok előállításáért. Tízezrével állítottak elő menleveleket, keresztleveleket, lakásbejelentőket és sok más olyan papírt, amitől védelmet lehetett remélni az üldöztetések idején. Az Izraelben élő Dávid Gurral mindezekről Skypeon keresztül beszélgetünk.
Yitzhak Kasti, történelem professzor
MENTÉS, MINT LÁZADÁS
A cionista ifjúsági mozgalmak tagjai számára az ellenállás a korosztályos lázadás egy formája is volt. Nem csak az üldözők ellen mentek, hanem az üldöztetést bénultan eltűrő, asszimiláns zsidó polgársággal is szembe helyezkedtek.
Balázs Gábor, eszmetörténész
A ZSIDÓ HŐSKULTUSZ ALAKULÁSA A MODERN IZRAELBEN
A cionista ideáll meghatározó eleme a zsidó hősiesség. Az izraeli kollektív emlékezetben kiemelt szerepe van a varsói gettófelkeésnek, amihez képest a budapesti zsidó önmentés elhalványul. De miért van ez? Az idők folyamán hogyan változott az "új zsidó hős" alakja a cionista művészetben és gondolkodásban?
Pécsi-Pollner Katalin, holokauszt és gender kutató, Ph.D. az irodalomtudomány kandidátusa
AZ ÜVEGHÁZON INNEN ÉS TÚL - MAGYARORSZÁGI CIONISTA NŐK TÖRTÉNETE
A cionista ifjak egyik legfontosabb missziója volt az árván maradt gyerekek megmentése. A fiatal srácok hőstettiről viszonylag sokat tudunk, de ma már az is világos, hogy a cionista ellenállás tagjai legalább fele részben lányok voltak, akik ugyancsak kivették a részüket az embermentésben. Az előadásban az ő szerepvállalásukról lesz szó, valamint arról, hogy az elvben deklarált nemek közötti egyenlőség miként valósult meg az egyes csoportokban.
Máté Gábor, orvos
HOGYAN HATOTT RÁM 1944 ÉS MIKÉNT ÉL BENNEM 70 ÉVVEL KÉSŐBB
Csecsemőkori tapasztalataink élethosszig tartó hatással vannak személyiségünkre, érzelmeinkre, viselkedésünkre és társas viszonyainkra. Máté Gábor 1944 elején a budapesti Zsidó Kórházban született, az év utolsó honapjait a cionista ellenállás legendás központjában, az Üvegházban töltötte édesanyájával. A Kanadában élő orvos előadásban saját történetén keresztül mutatja be, hogy a kora gyermekkori élményeknek, traumáknak milyen később hatásai lehetnek. Személyes példája rávilágít, hogy a Holocaust azokban is mély nyomot hagy, akik csecsemőként élták át a vészkorszakot.
Adler Tamás, szociológus, Lelkes Szilvia, szociológus, Gláser Jakab Emlékalapítvány (Teleki Téri Imaház)
"NEM SZAROZTAK, EZEK VAGÁNY ZSIDÓK VOLTAK!" ELLENÁLLÓK KIS VARSÓBAN
Nyilas egyenruhás zsidó fiúk, véd- és menlevél hamisítók a Teleki térről... Egyikük sem változtatta meg a történelmet, de ők maguk mégis vásárra vitték a bőrüket mások megmentéséért. A néhány személyes történet bemutatásán túl szó lesz a '44 őszén történt Népszínház utcai és környékbeli atrocitásokról és Kis Varsó legendájáról.
20:00
Vida Nárcisz, oktatási programok koordinátora, Zachor Alapítvány
EMBERMENTŐK AZ OKTATÁSBAN
A kiselőadás a személyes történetek általi holokausztoktatásra hívja fel a figyelmet egy zsidó embermentő videóinterjúján keresztül. Bemutat egy, a II. világháború idején folytatott életmentésre, azok körülményeire épülő oktatási anyagot, fókuszban a különböző kompetenciákra vonatkozó fejlesztési lehetőségekkel.